Cifršpioni by mohli mít vlastní úřad


Finanční analytický útvar ministerstva financí by se měl stát samostatným správním úřadem nezávislým na ministerstvu. Počítá s tím novela zákona proti praní špinavých peněz, kterou poslalo ministerstvo financí k připomínkám. Zákon by měl platit od poloviny příštího roku. Návrh novely rovněž reaguje na nové směrnice EU a zřizuje rejstřík skutečných vlastníků právnických osob. 

 Důvodem změny jsou podle předkládací zprávy doporučení výboru Moneyval Rady Evropy, který je součástí Finančního akčního výboru skupiny zemí G7. Podle výboru není FAÚ nezávislý a samostatný a nemá oddělený rozpočet od ministerstva financí.

„Na základě uvedeného se proto navrhuje zřídit samostatný Finanční analytický úřad jako správní úřad v podřízenosti ministerstva financí," uvádí předkládací zpráva k zákonu. Ředitel útvaru by měl být jmenován vládou na návrh ministra financí a většina pracovníků úřadu by podléhali zákonu o státní službě.

 Počet lidí na FAÚ se zvýší

Spolu s osamostatněním útvaru počítá návrh s navýšením pracovníků FAÚ o polovinu. V současné době je v úřadu podle materiálu 42 tabulkových míst. „Pro nově zřízený útvar je zvažována varianta, že by byl úřad posílen o skutečnou optimální potřebu, tedy o 50 procent, tedy o zhruba 20 zaměstnanců," uvádí materiál.
Finanční analytický útvar se zaměřuje zejména na boj proti praní špinavých peněz, financování terorismu a odhalování toků peněz spojených s korupcí. Přijímá kvůli tomu informace o podezřelých obchodech. V červnu podepsal prezident Miloš Zeman novelu, podle které by měl být FAÚ nově kontrolován sněmovní komisí.

 

Více na: http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/cifrspioni-by-mohli-mit-vlastni-urad-planuje-ministerstvo-financi-1209498#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink 

< zpět na přehled aktualit

Jsme tu pro Vás

Zašlete nám vzkaz
Send us an email